„Renault 4“ išskirtinio dėmesio sulauks ir trečiajame modelio gerbėjams skirtame „4L International“ renginyje, kuris liepą vyks Luaro slėnio pilyse. „Renault 4“yra populiariausias prancūziškas automobilis visame pasaulyje – daugiau nei 100 šalių parduota daugiau nei aštuoni milijonai šio modelio vienetų. Nenuostabu, kad „Renault 4“ modelis tapo automobilizmo ikona.

1956 m. Pierre Dreyfus, tuometinis „Régie Nationale des Usines Renault“ prezidentas, sugalvojo „mėlynų džinsų“ automobilio sąvoką. Jis norėjo sukurti universalų ir nebrangų automobilį, kuris, kaip ir paprasti džinsai, susilauktų pripažinimo visame pasaulyje bei sugebėtų prisiderinti prie visuomenės pokyčių, pradėjusių ryškėti artėjant 1960-tiesiems metams.

Po penkerius metus trukusio kūrybinio ir gamybinio periodo, prieš pademonstruojant modelį 1961 m. Paryžiaus automobilių parodoje, „Renault 4“ – pirmasis priekiniais ratais varomas lengvasis automobilis – buvo pristatytas spaudai. Vėliau vienu metu buvo išleistas furgonas ir trys sedanų variantai: „R3“ (po metų jis buvo panaikintas) bei „R4“ ir „R4L“ („L“ žymi prabangos klasę), išsyk užkariavę prancūzų širdis.

„Renault 4“ greitai išpopuliarėjo dėl neprilygstamo interjero, mažų eksploatavimo išlaidų bei gebėjimo prisitaikyti prie įvairių naudojimo sąlygų. Praėjus vos šešeriems metams po šio modelio išleidimo, „Renault 4“ gamybos apimtys peržengė milijoną vienetų. Drauge buvo sumušti ir kiti rekordai, nes per 31 metus trukusią automobilio modelio „karjerą“ bendras pagamintų automobilių skaičius buvo 8 135 424 vienetai.

„Renault 4“ modelį sėkmė lydėjo ir už Prancūzijos ribų – jis buvo gaminamas ar surenkamas ne mažiau nei 27 valstybėse (be Prancūzijos), net ir tokiuose tolimuose regionuose ir šalyse kaip Pietų Afrika, Australija, Čilė ir Filipinai. Šeši iš dešimties automobilių buvo nuperkami už „Renault“ vidaus rinkos ribų.

Per ilgą laikotarpį, kai „Renault 4“ modelis buvo prieinamas rinkoje, buvo išleistos kelios šio automobilio versijos, įskaitant furgoną, keturiais ratais varomą automobilį bei kabrioletą. Taip pat buvo išleisti ir kiti variantai, pavyzdžiui, „Rodeo“, o taip pat daug ribotos serijos modelio versijų, iš kurių Prancūzijoje geriausiai žinomos buvo šios: „Parisienne“ (1963), „Safari“ (1975), „Jogging“ (1981) ir „Sixties“ (1985).

Modelis turėjo gerą vardą bekelės lenktynių čempionatuose ir buvo mėgstamiausia jaunų žmonių, norinčių tyrinėti pasaulį, transporto priemonė. Modelį buvo galima pamatyti tokiuose šventiniuose automobilių sporto renginiuose kaip Monte Karlo ralis ir lenktynėse Paryžius–Dakaras. Vienais metais šiam modeliui net pasisekė „užlipti“ ant Afrikos „Rally-raid“ ralio prizininkų pakylos.

1992 m., siekiant pažymėti neprilygstamą modelio sėkmę, atsisveikinimui buvo išleistas ribotas kiekis specialių modelio variantų, pavadintų „Bye-Bye“. Nedideliais kiekiais šis modelis buvo gaminamas Slovėnijoje ir Maroke iki pat 1994 m.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją